אתה כאן:   ראשי מאמרים דיקור סיני לחיות מחמד
דיקור סיני לחיות מחמד דוא
נכתב ע"י מערכת חיות ירוקות   
רביעי, 07 דצמבר 2011 20:40

פרוצדורת הדיקור הינה אחת משיטות הטיפול השונות הקיימות ברפואה הסינית המסורתית. במובן הצר ביותר, דיקור הוא למעשה החדרת מחטים דקות לנקודות שונות בגוף לשם גירוי תגובות פיזיות לצורך טיפול בכמעט כל סוג של מחלה או מצב רפואי, במיוחד למצבים של כאב.

מטרתה של הרפואה הסינית המסורתית היא לאבחן חוסר איזון בכוח החיים (צ'י), לקבוע את הגורמים לחוסר האיזון (אטיולוגיה של המחלה) ולהסיר גורמים אלה מסביבת המטופל על מנת להחזיר את המטופל למצב של איזון ובריאות. הרפואה הסינית המסורתית רואה במחלות כחוסר איזון בין שתי נקודות קיטוב של הצ'י, הין והיאנג. בתוך מסגרת קונספטואלית זו, המטפלים המומחים ברפואה זו משתמשים בדיקור כדרך ל"תקשר" עם האיברים והרקמות בגוף וזאת באמצעות ערוצים מיוחדים או בשמם המקצועי - מרידיאניים. החלמה ובריאות הם שחזור האיזון וההרמוניה של הצ'י.

דיקור לרוב הוא אינו פרוצדורה העומדת לבדה במסגרת הקונספטואלית של הרפואה הסינית המסורתית אלא הוא חלק ממערכת טיפולית רחבה הרבה יותר הכוללת בתוכה דיקור, מוקסה, עיסוי, תרגילי נשימה, תזונה ורפואה צמחית.

מבחינת אבחון המחלה ממנה סובלת חיית המחמד, ישנם הבדלים וקווי דמיון בין השיטות המערביות לשיטות המסורתיות. גם הווטרינר וגם המטפל יבצעו בדיקה פיזית של חיית המחמד וישאלו שאלות בנוגע לתסמיני בעל החיים. אולם, השאלות אשר ישאל המטפל יהיו רחבות ומקיפות הרבה יותר ויכללו שאלות על סביבת החיה, התזונה שלה, גורמי לחץ ונטיות התנהגותיות ועוד וזאת מאחר וחיית המחמד הינה שלם המורכב מרכיבים פיזיים, נפשיים ורגשיים. ההתייחסות של הווטרינר היא יותר לתסמינים הקליניים הנקודתיים. מעבר לזאת, המטפל יתבונן באיברים שונים של חיית המחמד כגון העור והלשון, ימדוד את דופק בעל החיים וילחץ על נקודות שונות בגוף.

לפי האבחנה של הרפואה הסינית המסורתית, בעיות פיזיות באנשים וחיות מחמד נוצרות כתוצאה מחסמים בערוצי האנרגיה (המרידיאניים) בגוף. ברגע שנאתר את חסימה ונשחררה באמצעות דיקור נוכל לטפל בבעיה.

ההבדל העיקרי בין שיטות הטיפול המערביות לבין שיטות הטיפול של הרפואה הסינית המסורתית הוא שברפואה המערבית מטפלים באותה מחלה או אותם תסמינים באותה הדרך עבור כל המטופלים. בשיטה המסורתית, לעומת זאת, מטפלים כמעט תמיד באותה המחלה בדרכים שונות במטופלים שונים וזאת מאחר והגורמים האישיותיים והסביבתיים משתנים בין בעל חיים אחד למשנהו.

ישנן טכניקות דיקור רבות והמטפל המיומן יודע להתאים את הטכניקה המתאימה לבעל החיים ואופי המחלה. כלבים לרוב לא יראו התנגדות לטיפול במחטים ויראו נינוחים ורגועים במהלך הפרוצדורה. מעבר לדיקור, המטפל יכול לבחור בשיטה של לחיצה על נקודות הדיקור במקום שימוש במחטים.

דיקור נמצא מיטיב לטיפול במצבים רבים ושונים כגון דלקות פרקים, בעיות נשימה, הפרעות מעיים, הפרעת נוירולוגיות ועוד. הצלחת הטיפול תלויה בהתמדה בטיפול ובקיום המפגשים (טיפול יכול להימשך אפילו עד 8 מפגשים) כאשר ישנם מקרים בהם ניתן לראות שיפור במצב חיית המחמד כבר לאחר מפגש אחד אולם לתוצאות מקסימליות יש לעיתים צורך בטיפולי תחזוקה מדי תקופה על מנת למנוע רגרסיה במצב.

אנו ממליצים לפני שבוחרים את שיטת ההתערבות יש כמובן לבחון את כל האפשרויות ולקבל אבחנה מלאה גם מצד הווטרינר וגם מצד המטפל לפני שנלקחת החלטה. 

 

כניסת חברים


איבדת את סיסמתך?
שכחת את שם המשתמש?
עוד אין לך חשבון? הירשם

עגלת קניות
הסל שלך ריק.

   

תהיו בקשר....