אתה כאן:   ראשי מאמרים טיפול בעור ובפרווה
טיפול בעור ובפרווה דוא
נכתב ע"י מנהל אתר   

 העור הוא האיבר הגדול ביותר אצל חיית המחמד ומטרתו היא להגן על יתר הגוף ולהוות מחסום כנגד נגעים חיצוניים. לרוב, העור מהווה סמן למצבה הפנימי של חיית המחמד.

אחד הגורמים הנפוצים לבעיות עור בקרב כלבים היא אלרגיה המתפתחת כתוצאה מחשיפה לגורמים שונים. תגובה אלרגית היא תגובת הגוף ומערכת החיסון לחומר זר/גורם גירוי שחיית המחמד נחשפה אליו. חומרים אלו מכונים אלרגניים. על מנת להגן על הגוף, מערכת החיסון יוצרת נוגדנים אשר גורמים לתאי מסט בגוף לשחרר כימיקלים (כגון היסטמין) למחזור הדם של הכלב להגן כנגד האלרגניים הפולשים.

ישנם סוגים שונים של אלרגיות:

-           אלרגיות מזון – רגישות למרכיב מזון מסוים כגון בקר, עוף או חלב.

-           אלרגיה אטופית – נגרמת כתוצאה משאיפת אבקני עצים, עשב או דשא, עובש, תחב, עשן, אבק ועוד.

-           אלרגית מגע – נגרמת כתוצאה ממגע עם חומר מסוים כגון קולר כנגד פרעושים, בדים, פלסטיק, חומרי ניקוי ועוד.

-           אלרגיות מזיקים – נגרמות כתוצאה מנשיכת פרעושים, תולעים ומזיקים אחרים.

אלרגיות יכולות להוביל להרעה במצבים אחרים בגוף כגון סינוסיטיס, דלקות אוזניים או אסתמה. בעיות עור שונות כגון אקזמה ופריחות יכולים גם להיגרם כתוצאה מתגובות אלרגיות.

הסימנים הנפוצים לאלרגיה כוללים בין היתר גירוד, אובדן פרווה בחלקים או בכל הגוף, אדמומיות, נפיחות ופריחה על העור וליקוק מוגזם של כפות הרגליים.

הסימנים הנפוצים לאלרגית מזון כוללים הקאה, שלשול, פעילות מעיים מרובה לאורך כל היום, צואה רכה, דלקות אוזניים ובעיות עור שונות כגון אקזמה, קשקשים, פריחה ואובדן פרווה.

הסימנים הנפוצים לאלרגיה אטופית כוללים התעטשות, שיעול, חרחור, דלקת ריאות ונפיחות.

כאשר מבחינים בסימנים הללו ואפילו רק בחלקם יש לפנות מידית לווטרינר על מנת לאבחן את הגורמים ולטפל בהם. הווטרינר יבצע בדיקות של מנת לאתר את הסיבה להתפרצות בעיית העור ובכך יהיה ניתן לטפל בחיית המחמד באופן מדויק. בחלק גדול מהמקרים ניתן יהיה לטפל באלרגיה באופן טבעי ללא צורך בתרופות.

ישנם מספר דברים שאנו כבעלי חיות המחמד יכולים לעשות על מנת לחזק את מערכת החיסון ומערכת ההגנה של העור ולהפחית את החשיפה של חיית המחמד לגורמים אלרגניים:

תזונה – גורם עיקרי בגרימת אלרגיות לחיות מחמד הוא מרכיבים במזון או בחטיפים. המרכיב העיקרי והחשוב במזון חיית המחמד הוא כמובן החלבון. החלבון הנפוץ ביותר במזונות הוא חלבון עוף ולכן ישנו סיכוי גדול יותר לחיית המחמד לפתח אלרגיה אליו. לכן, מזון המכיל חלבון ממקור של דגים, הודו או ברווז נחשב איכותי יותר ופחות אלרגני. אולם, חיית המחמד יכולה לפתח אלרגיה גם לחלבון ממקור של בקר או כבש ולכן במקרה בו חיית המחמד אוכלת מזון המכיל כבש, עבורה מזון המכיל עוף יהווה מזון תחליפי.

בנוסף, ישנם גורמים אלרגניים רבים במזונות המעובדים והם לדוגמא – סויה, תירס, דגנים וחומרים משמרים. מרכיבים אלה נחשבים כממלאים ואינם מהווים מרכיבים בעלי ערך תזונתי משמעותי ולכן חשוב לספק לחיית המחמד תזונה אשר אינה מכילה מרכיבים אלה.

חומצות שומן חיוניות – אלה הן חומצות שומן אשר גוף חיית המחמד אינו יודע ליצרן לבדו ולכן יש להוסיפן לתזונה. חומצות שומן אומגה 3 ו – 6 תומכות במערכת החיסון, מווסתות תהליכים דלקתיים, שומרות על לחות העור ובריאותו ומעניקות לפרווה מראה מבריק. המקורות לחומצות שומן חיוניות אלה מגיעות בעיקר מדגי ים ושמן פשתן.

מוצרי טיפוח – אלו הם מוצרים הבאים במגע עם עור חיית המחמד ולכן עלולים לגרום לתגובות אלרגיות. לרוב, אלה הם מרכיבים בשמפו, מרכך ומוצרים אחרים כגון דאודורנטים אשר מובילים לבעיות עור. לכן, יש לבחור מוצרים המיועדים לחיות מחמד ואשר אינם מכילים כימיקלים ומשמרים. מוצרים המיוצרים משיבולת שועל נחשבים כעדינים ביותר על עור חיית המחמד ומיועדים עבור עור רגיש או מגורה.

בנוסף, ישנם מוצרים טבעיים המיועדים להרגעת עור מגורה והם מכילים אלו וורה ושמנים צמחיים על מנת להקל על תחושת הגירוי ובכך להפחית את ההתגרדות של חיית המחמד וגרימת נזק נוסף לעור. ישנם תכשירים המיועדים לספק לחות לעור חיית המחמד ובך למנוע נשירת פרווה ולהעניק חיוניות לעור יבש.

סביבת חיית המחמד – כפי שציינו, ישנם אלרגיות הנגרמות כתוצאה מחשיפה ומגע עם גורמים אלרגניים בסביבת המחייה של חיית המחמד. כלומר, הבית שלנו. עלינו לשים לב למוצרים שהשימוש בהם החל לפני התפרצות בעיית העור של חיית המחמד. לדוגמא, נוזל לניקוי רצפות, סבון, נוזל כביסה ועוד. במקרה כזה, עלינו להחליף את חומרי הניקוי לחומרים טבעיים ופחות אלרגניים.

חרקים ומזיקים – אלרגיות הנגרמות כתוצאה מנשיכת מזיקים ניתנות לשליטה ולמניעה באמצעות הדברת המזיקים. הדרך המומלצת ביותר לעשות זאת, במקרה של חיית מחמד בעלת נטייה לפתח אלרגיות, היא באמצעות תכשירים טבעיים להדברת מזיקים המורכבים מתמציות צמחים ושמנים חיוניים.

 

לסיכום, העור והפרווה הינם איברים חיוניים וחשוב לשמור על בריאותם למען רווחת חיית המחמד שלנו. עלינו לשים לב לגירוד מוגזם של חיית המחמד, למצב הפרווה או להתפתחות אזורים מודלקים על העור ולפנות מיד לווטרינר על מנת לאבחן את הגורם בכדי למנוע החמרה של המצב.
 

 

___________________________________________________________________________


dont

ספרי נגד נשירת פרווה

don't shed on me

ספרי טבעי המעניק לחות לפרווה ולעור ובכך מסיע במניעת נשירת פרווה

 

 

___________________________________________________________________________

  OmegaMender-8oz

שמן דגים המכיל אומגה 3 + אומגה 6

Royal Coat Express

מסייע במקרים של נשירת יתר, הוט ספוטס ועור יבש בעל קשקשים - מרוכז מאוד


 

 

כניסת חברים


איבדת את סיסמתך?
שכחת את שם המשתמש?
עוד אין לך חשבון? הירשם

עגלת קניות
הסל שלך ריק.

   

תהיו בקשר....