אתה כאן:   ראשי מאמרים בריאות מהטבע - אולמוס לטיפול בבעיות עיכול (Slippery elm)
בריאות מהטבע - אולמוס לטיפול בבעיות עיכול (Slippery elm) דוא
נכתב ע"י מנהל אתר   

החלק הנמצא בשימוש בצמח הינו הקליפה הפנימית של העץ. הצמח ידוע כבר עשרות שנים ביכולתו להרגיע ולחזק איברים, רקמות וממברנות ריריות. הקליפה מרגיעה ומזינה במיוחד ממברנות ריריות מודלקות אשר נמצאות במערכת העיכול ולכן השימוש הנפוץ ביותר עבור הצמח הינו להרגעת דלקות מעיים (IBD). קליפת העץ מכילה שני מרכיבים פעילים אשר מקנים לצמח את היכולת להתאים למגוון רחב של תסמינים רפואיים והם ריר צמחי (Mucilage) וטאנינים ((Tannins אשר פועלים כמרככים, מרגיעים ומשככים, מכווצים, מקטני הפרשות ויוצרי שכבת מגן.

הריר הצמחי הינו חומר סמיך ודביק, דמוי גומי, הנוצר בצמחים אשר מתנפח במים ולא נמס בהם. כאשר החומר נבלע, הוא יוצר שכבת מגן לאורך הגרון, מערכת העיכול ואזורים פנימיים נוספים.

הטאנינים הינם פולימרים מסיסים במים בעלי יכולת היקשרות לחלבונים המרכיבים את רקמות הגוף השונות והובלה להתכווצותם.

כתוצאה מיכולתו של הצמח להפוך לחומר דמוי ג'לטין בעל תכונות מרגיעות, משחות המכילות קליפת אולמוס הינן פופולאריות ויעילות מאוד במקרים של פצעים מינוריים, חתכים, כוויות וכיבים.

כתוצאה מההשפעה הרירית המרגיעה, קליפת האולמוס נמצאת בשימוש רב בעיקר בהפרעות של מערכת העיכול. כאשר הריר הצמחי מתערבב במים הוא הופך לחומר דמוי ג'לטין בעל מספר השפעות מיטיבות על מערכת העיכול:

-          מפחית את זמן הישארות חומרים מעוכלים במעיים.

-          סופח רעלים מהמעיים.

-          מגדיל נפח צואה ומדלל חומרי צואה ובכך מפחית את מגע הצואה עם ריריות המעיים.

-          מגביר פעילות בקטריות חיוביות במעיים.

הריר הצמחי אינו עובר הידרוליזה או עיכול כתוצאה ממגע עם חומצות ואנזימי הקיבה. כלומר, הוא שומר על פעולתו המרגיעה לאורך כל מערכת העיכול.

כתוצאה מתכונותיו, האולמוס נמצא כמסייע בטיפול עבור המצבים הבאים:

-          מרגיע קוליטיס (דלקת המעי הגס) בכך שמסכך, מרגיע ומכווץ את הכיבים הנוצרים בדפנות המעי.

-          מפחית כאב הנגרם כתוצאה מכיבים בקיבה.

-          מרגיע פעילות מעיים דלקתית.

-          מנקה את המעי מרעלים.

-          מפחית שיעול ומרגיע כאבי גרון מאחר ומכסה את האזור ומפחית גירוי.

בנוסף, קליפת האולמוס נמצאת בשימוש נרחב במקרים גם של עצירות וגם של שלשול. קליפת האולמוס מכילה סיבים אשר מסייעים במעבר מזון דרך מערכת העיכול, מרככים ומוסיפים נפח לצואה וסופחים אליהם רעלנים. הקליפה מפחיתה גירוי על ידי כך שמכסה את דפנות מערכת העיכול בשכבה רירית.

קליפת האולמוס מכילה כמרכיב העיקרי את הריר הצמחי אולם מכילה גם חומצה גאלית, פנול, עמילן, סוכרים, ויטמין A, קומפלקס B, ויטמין C, ויטמין K, ויטמין P. כמויות גדולות של סידן, מגנזיום וסודיום וכמויות קטנות יותר של כרום, סלניום, ברזל, זרחן, סיליקון ואבץ.  

השימוש בצמח נחשב כבטוח וללא תופעות לוואי. אולם, אין מידע בנוגע לשימוש בו בזמן היריון ו/או הנקה ולכן אינו מומלץ בתקופות אלו.


 

כניסת חברים


איבדת את סיסמתך?
שכחת את שם המשתמש?
עוד אין לך חשבון? הירשם

עגלת קניות
הסל שלך ריק.

   

תהיו בקשר....