אתה כאן:   ראשי מאמרים חשיבות שמירה על היגיינת פה אצל כלבים
חשיבות שמירה על היגיינת פה אצל כלבים דוא
נכתב ע"י מנהל אתר   

 

ישנה חשיבות עצומה לשמירה על היגיינת הפה של הכלבים שלנו, למרות שנושא זה לעיתים קרובות מוזנח על ידי הבעלים. לעיתים זה נראה כאילו בעלים מסוימים מניחים מראש כי לכלב צריך להיות ריח רע מהפה ולכן אינם מתייחסים לסממן ראשוני וחשוב זה. מיעוט האנשים אשר לוקחים את היוזמה ומצחצחים את שיני הכלב בצורה סדירה ועקבית. היגיינת הפה של הכלב חשובה במידה זהה לשמירה על הבריאות הכללית שלו.


 

השגחה על בריאות הפה של הכלב

אבחנה מוקדמת של בעיות שיניים וחניכיים מסייעת למנוע מחלות פה חמורות. הדרך הקלה ביותר לעקוב אחר שיני הכלב היא פשוט להביט בהן על בסיס קבוע ולהיות מודעים לסימנים אשר יכולים להוות אינדיקציה לבעיה. על מנת לבדוק את שיני הכלב יש להרים את שפתיו לכל אורך הפה ולהביט בשיניים הקדמיות והאחוריות ככל שניתן. יש להיות עדינים ולעשות פעולה זו בעדינות שכן לא לגרום חרדה או אגרסיה אצל הכלב. במידה ולא ניתן לעשות פעולה זו באופן עצמאי, יש לפנות באופן קבוע - כל חצי שנה-שנה - אל הווטרינר ולבקש ממנו לבדוק את שיני הכלב.

 

יש לשים לב לסימנים הבאים:

-          ריח רע

-          חוסר רצון ללעוס/בכי בעת לעיסה – של אוכל או משחק

 -          ריור מוגבר

 -          חניכיים אדומות ו/או נפוחות

 -          חניכיים מדממות

 -          אבן שן (שכבה עבה המצפה את השיניים, לרוב בצבע חום/צהוב הנגרמת כתוצאה מהיווצרות של פלאק)

 -          שיניים חסרות/משוחררות

 -          כל דבר אשר נראה יוצא דופן בחלל הפה

 

הסכנות של מחלות הפה

 

אבן שן נגרמת כתוצאה מהצטברות של פלאק (רובד חיידקי השן) והיא מצטברת ונבנית סביב השיניים. אזורים אלו של אבן שן צוברים בקטריות ואט אט מתחילות לעכל את השן ואת החניכיים. כתוצאה מפעילות בקטריאלית זו יכול להיווצר ריח רע, מחלות חניכיים שונות, כאב ואובדן שיניים. אולם, הבקטריות אינן גורמות מחלות רק באזור הפה – הן יכולות להשפיע על חלקים נוספים בגוף כגון הלב והכליות. הנקודה החשובה ביותר היא שיש לשים לב למחלות חניכיים בהקדם האפשרי או לפעול מראש בכדי למנוע היווצרות של מחלות ע"מ למנוע החמרה של המצב.

 

מניעת מחלות פה אצל כלבים

 

ישנם מספר דברים אותם ניתן לעשות על מנת לשמור על שיני הכלב במצב טוב. ראשית, יש להתחיל רוטינת היגיינת פה קבועה בשלב מוקדם ככל שניתן בחיי הכלב על מנת גם להרגילו לתחושה של "התעסקות" עם הפה (בדיקה ו/או צחצוח) בשלב מוקדם ככל שניתן וגם לשמור על שיניו בריאות מבלי שתתחיל היווצרות של פלאק או אבן שן. הדרך הטובה ביותר כמובן לשמירה על השיניים נקיות ובריאות היא צחצוח קבוע של השיניים על מנת להוריד היווצרות של פלאק לפני שזה הופך לאבן שן, אותה קשה הרבה יותר להוריד. ניתן לצחצח רק במברשת המותאמת לכלבים או שניתן להוסיף משחת שיניים (המיועדת לכלבים ולא להשתמש במשחת שיניים של בני אדם). דרך נוספת היא להשתמש בתוספי מזון טבעיים המיועדים להפחתת היווצרות פלאק ואבן שן אשר ניתן להשיגם אצל ווטרינרים. על מנת לסייע להפחית היווצרות פלאק ואבן שן ניתן לתת לכלב חטיפים ו/או צעצועים המיועדים למטרה זו ומסייעים בפעולה המכנית של הורדת ההצטברות על השיניים.

 

חשוב להקפיד על ביקורים קבועים אצל הווטרינר לבדיקת מצב הפה של הכלב ובמידה ויש צורך יש לשקול ניקוי שיניים יסודי על ידי הווטרינר – במצבים של רקב, שיניים שחורות שזקוקות לעקירה ועוד. ניקוי השיניים ייעשה בהרדמה מלאה ובמהלכו הווטרינר ינקה את שיני הכלב.

 

שמירה על בריאות הפה של הכלב היא קריטית לשמירה על בריאותו הכללית. כאשר מבחינים אפילו בסימן קטן ביותר, שוב התחיל ולטפל ולמנוע החמרה של המצב בכדי לשמור על הכלב בריא ולמנוע טיפולים יקרים ומסובכים בעתיד.

___________________________________________________________________________


plaqueoff

תוסף טבעי כנגד ריח רע, פלאק ואבן שן

plaqueoff

הינו תוסף מזון טבעי לחלוטין המכיל זן  של אצות אשר נתגלה שיש להן השפעות מיטיבות על בריאות חלל הפה.  

 


 

כניסת חברים


איבדת את סיסמתך?
שכחת את שם המשתמש?
עוד אין לך חשבון? הירשם

עגלת קניות
הסל שלך ריק.

   

תהיו בקשר....